UM16VST2
UM16VST2
Specifications and others
Easy-to-Operate Soft Grip Handle
For enhanced comfort.
Optimally-Positioned Variable Speed Dial
Allows the user to turn it easily while gripping the handle.
Steel Frame Integrated with the Handle
Protects the main unit from damage in case it topples over on its side.
0-Voltage Restart Protection and Overload Protection
Gear Shift Dial
Specifications
Model UM16VST2 UM12VST2
Capacity: Max Stirrer Dia. 160mm 120mm
Power Input 1,600W 1,200W
Tool Spindle Thread M14 M14
No Load Speed High 300 - 650/min 300 - 650/min
Low 150 - 300/min 150 - 300/min
Overall Length 338mm 336mm
Weight * 5.7kg 5.4kg
Standard Accessories Stirrer (ø 160mm), Extension Bar Stirrer (ø 120mm)